Producent sprzętu do siłowni SportsArt Fitness - zadzwoń teraz +48 55 2329372 lub napisz info@imgfitness.pl

Sprzęt do rehabilitacji - rodzaje, funkcjonalności, korzyści

26.02.2021

Sprzęt do ćwiczeń nie jest stosowany jedynie w klubach fitness i na siłowniach. Często zapomina się o tym, że ze sprzętu korzysta się także w rehabilitacji, dzięki czemu pacjenci mają możliwość szybszego powrotu do sprawności fizycznej i samodzielności.

Rodzaje sprzętu do rehabilitacji

W zależności od urazu, jego miejsca i stopnia uszkodzenia do terapii mogą być wykorzystane różne metody. Terapia może odbywać się w formie zajęć na basenie, masaży, zabiegów leczniczych czy ćwiczeń na specjalistycznym sprzęcie. Rehabilitacja wymaga zaawansowanej pomocy, dlatego zwykle odbywa się w specjalistycznych obiektach takich jak szpitale czy kliniki terapeutyczne.

Maszyny do rehabilitacji

W powrocie do sprawności fizycznej ważne są przede wszystkim treningi na sprzęcie fitness, do którego należą bieżnie, rowery stacjonarne czy orbitreki. Jednak te urządzenia różnią się od tradycyjnych.

Bieżnia rehabilitacyjna

Bieżnia do rehabilitacji pozwala wzmocnić przede wszystkim mięśnie nóg. Dzięki różnym trybom pracy można zacząć od wolnych kroków, przez marsz i trucht aż do biegu. Dzięki takim ćwiczeniom poprawia się balans i postawa pacjenta.

Bieżnie rehabilitacyjne mają poręcze na całą długość bieżni, dzięki czemu pacjent może w każdej chwili chwycić się i nie dopuścić do upadku. Poręcz jest potrzebna zwłaszcza na pierwszych etapach rehabilitacji, gdzie ciało jest wyraźnie osłabione i musi na nowo uczyć się podstawowych ruchów, stopniowo zwiększając swoją mobilność i zakres ruchu.

Rower stacjonarny

W rehabilitacji bardzo często wykorzystuje się poziome rowery stacjonarne, które doskonale wpływają na mięśnie kończyn dolnych. Dzięki zastosowaniu poziomych rowerów pozycja jest o wiele bardziej bezpieczna dla pacjentów - zapobiega upadkom i zabezpiecza kręgosłup pacjenta.

Innowacyjne maszyny do rehabilitacji

Pacjenci, którzy korzystają z rehabilitacji, często potrzebują wsparcia fizjoterapeuty, pielęgniarza czy innego specjalisty, który pomoże im bezpiecznie wsiąść i zsiąść z danej maszyny. Bywa to bardzo niekomfortowe zarówno dla pacjenta, jak i dla rehabilitantów. Właśnie z myślą o ich wygodzie i bezpieczeństwu powstał nasz projekt Madonna ICARE.

Sprzęt do rehabilitacji Madonna ICARE w kompleksowy i bezpieczny sposób umożliwia proces rehabilitacji. ICARE składa się z trzech podzespołów:

  • rampy
  • systemu odciążającego
  • eliptyki

Rampa dla wózków inwalidzkich 

Rampa okala maszynę z trzech stron. Z jednej strony pozwala na dogodny dojazd wózków inwalidzkich tak, aby pacjent był na odpowiedniej wysokości, która pomoże mu w łatwy sposób wsiąść na maszynę. Z drugiej strony maszyny umieszczone są schodki. Powierzchnia całej rampy jest antypoślizgowa, co zapobiega poślizgnięciom podczas korzystania z maszyny.

System odciążeniowy

Aby ograniczyć konieczność podnoszenia przez rehabilitanta pacjenta i ochronę jego zdrowia, w Madonnie ICARE zastosowano specjalny system odciążeniowy. System pozwala na obrót siedzenia o 90 stopni oraz odchylenie poręczy, tak aby pacjent nie miał przeszkód we wsiadaniu i zsiadaniu z maszyny. Ponadto, zastosowano specjalną uprząż obciążeniową, która podtrzymuje pacjenta podczas ćwiczeń. Dodatkowo na pedałach maszyny umieszczone są dodatkowe zabezpieczenia na stopy pacjenta.

Eliptyka E875MA

Zastosowana w Madonnie ICARE eliptyka umożliwia trening całego ciała. Wśród korzyści z zastosowania Madonny ICARE znajduje się:

  • dwukierunkowy silnik wspomagania
  • adaptywne wspomaganie, które automatycznie dostosowuje działanie maszyny do potrzeb pacjenta
  • możliwość treningu jednej lub dwóch nóg
  • automatyczne dopasowanie długości kroku do możliwości pacjenta
  • pomiar najważniejszych parametrów (np. tętna)
  • zdalne sterowanie urządzeniem
  • system bezpieczeństwa wykorzystujący podczerwień

Madonna ICARE umożliwia zaawansowane i bezpieczne ćwiczenia, które pozwalają zarówno pacjentowi, jak i terapeucie komfort rehabilitacji. Dzięki temu pacjent może bez obaw skupić się na treningu, natomiast rehabilitant bez uszczerbku na zdrowiu może poświęcić się wsparciu i edukacji pacjenta.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie do rehabilitacji SportsArt Fitness i poznać opinie pacjentów? Sprawdź zakładkę: https://sportsartfitness.pl/sprzet-rehabilitacyjny/

Aktualności

Masz pytania?

Jeśli masz pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania szybko i wyczerpująco.

Proszę prawidłowo wypełnić formularz.

Dziękujemy za zgłoszenie.

Imię i nazwisko
Telefon
Adres email
Województwo
Wiadomość


Wyślij