Producent sprzętu do siłowni SportsArt Fitness - zadzwoń teraz +48 55 2329372 lub napisz info@imgfitness.pl

Ile sprzętów do siłowni naprawdę potrzeba ?

15.10.2020

Odpowiedni sprzęt na siłownię to jeden z najważniejszych powodów, dla których ludzie tak chętnie przychodzą na siłownię. To jedna z tych okazji, gdzie w ramach jednego karnetu mogą ćwiczyć na profesjonalnym sprzęcie. Z drugiej strony właściciele siłowni muszą inwestować w różnorodne wyposażenie siłowni wysokiej jakości, ale właściwe pytanie brzmi: Ile sprzętów do siłowni naprawdę potrzeba?

Jakie są sprzęty do siłowni?

Na początek należy rozpoznać, jakie są typy sprzętów do siłowni i do czego służą. Każda z poniższych kategorii powinna mieć własną przestrzeń i infrastrukturę w każdej siłowni. Chyba że mamy do czynienia z bardzo specjalistyczną siłownią, która zajmuje się jedynie treningiem konkretnego typu.

  • Trening cardio

Trening cardio to trening angażujący układ sercowo-naczyniowy, który ma na celu poprawę wytrzymałości i wydolności organizmu. Trening cardio powinien być stałym elementem każdego treningu np. w formie rozgrzewki, która pozwoli rozgrzać ciało przed innymi ćwiczeniami lub na zakończenie treningu, jako przygotowanie ciała do rozciągania. Trening kardio to przede wszystkim bieganie czy jazda na rowerze, dlatego wśród najpopularniejszych sprzętów do treningu kardio znajduje się bieżnia, rower stacjonarny i orbitrek. 

  • Trening siłowy

Trening siłowy pozwala przede wszystkim zbudować masę mięśniową. Ten trening skupia się na konkretnych partiach ciała i wymaga określonej liczby powtórzeń. Trening siłowy wykorzystuje wolne ciężary, czyli obciążenia treningowe, takie jak sztanga, hantle czy ławki treningowe. Oprócz wolnych ciężarów trening siłowy wykorzystuje także maszyny np. suwnice Smitha, atlasy do ćwiczeń i bramy do siłowni.

  • Trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny pozwala na wzmocnienie ciała bez wzrostu masy mięśniowej. Bazuje przede wszystkim na ruchach, które wykonujemy codziennie, ale zwiększa ich intensywność poprzez powtórzenia i szybkość. Do treningu funkcjonalnego wykorzystuje się taśmy, piłki lekarskie oraz stepy.

Ile sprzętów do siłowni potrzeba?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jaką przestrzenią dysponujemy. Maszyny w siłowni powinny być ustawione na tyle gęsto, żeby zapewnić jak najbardziej różnorodny trening, ale jednocześnie odpowiedni komfort ćwiczenia i prywatności. Zanim nasz sprzęt fitness (czyli służący ćwiczeniom kardio np. bieżnie, eliptyki itp.) zostanie odpowiednio rozmieszczony, powinniśmy rozrysować odpowiedni szkic sali. To działanie warto zrobić już w momencie planowania siłowni lub w momencie, gdy zakładamy wymianę starego sprzętu. Dlatego bez skrupulatnych pomiarów nie ma co zaczynać.

Przestrzeń to jedno, ale typ sprzętów do siłowni i ich liczba to zupełnie inna sprawa. Jeżeli prowadzicie już siłownię, będzie o wiele łatwiej zweryfikować potrzeby klientów. Można przede wszystkim wykorzystać rozmowy z klientami, w których można zapytać o opinię na temat klubu, sprzętu i komfortu użytkowania. W tym wypadku dobrze jest włączyć do procesu pracowników oraz ich obserwacje. To oni najlepiej wiedzą, które maszyny cieszą się największą popularnością, a o które dostają pytania.Sytuacja wygląda inaczej, gdy siłownia ma dopiero zostać otwarta.

Jak dobrać akcesoria do ćwiczeń?

Akcesoria do ćwiczeń na siłowni pozwalają urozmaicić trening i zapobiec rutynie na siłowni. W zależności o tego, z jakimi akcesoriami sportowymi mamy do czynienia można je wykorzystać podczas rozgrzewki, treningu właściwego lub podczas rozciągania po treningu.

Przy akcesoriach warto postawić na różnorodność tak, aby każdy klient siłowni mógł wybrać coś dla siebie. Przede wszystkim warto postawić na akcesoria, które są dosyć uniwersalne jak np. taśmy oporowe, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Poza tym należy zainwestować w akcesoria do jogi, pilates i treningu równowagi. Warto pomyśleć także o trendy akcesoriach na siłowni np. poduszki sensomotoryczne do akupresury.

Siłownia przede wszystkim powinna zapewniać klientom różnorodny trening na profesjonalnym sprzęcie do ćwiczeń. Jego ilość powinna umożliwiać łatwy dostęp do każdej maszyny, ale jednocześnie zapewniać komfort ćwiczenia.

Aktualności

Masz pytania?

Jeśli masz pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania szybko i wyczerpująco.

Proszę prawidłowo wypełnić formularz.

Dziękujemy za zgłoszenie.

Imię i nazwisko
Telefon
Adres email
Województwo
Wiadomość


Wyślij