Wyposażenie siłowni: Czego nie może zabraknąć w twoim klubie fitness

17.12.2020

Jest wiele powodów, dla których ludzie regularnie przychodzą do klubów fitness. Przede wszystkim wpływa na to różnorodne wyposażenie siłowni. Dzięki klubom fitness można ćwiczyć na wartym dziesiątki, a nawet setki tysięcy sprzęcie w ramach jednej opłaty miesięcznej. W ten sposób można przetestować profesjonalne i zaawansowane urządzenia bez przepłacania.

Odpowiedni sprzęt do siłowni może zdecydowanie zachęcić klientów do korzystania z siłowni i pomóc w pozyskiwaniu nowych. Właśnie dlatego podczas otwierania siłowni lub wymiany sprzętu na nowy należy pamiętać o podstawach, czyli o tym, czego nie może zabraknąć w klubach fitness. 

Podział siłowni na strefy według wyposażenia

Organizacja przestrzeni klubu jest prawdopodobnie najbardziej podstawowym aspektem podczas projektowania siłowni. Najbardziej podstawowe strefy w siłowni to strefa fitness i strefa wolnych ciężarów. Obie te strefy z powodzeniem mogą mieścić się w ramach jednego pomieszczenia. Można rozgraniczyć dane strefy wizualnie np. za pomocą kolorów ścian.

Co powinno znaleźć się w strefie fitness?

Strefa fitness przyciągnie głównie osoby zainteresowane poprawą kondycji całego organizmu czy zrzuceniem nadmiernych kilogramów. Ze strefy fitness skorzystają także osoby, które chcą się rozgrzać przed treningiem.

Wśród wyposażenia fitness znaleźć można takie sprzęty jak bieżnie, orbitreki, rowerki stacjonarne, wioślarze czy steppery i ich zdecydowanie nie może zabraknąć na żadnej siłowni. W strefie fitness powinno się znaleźć miejsce do ćwiczeń z akcesoriami takimi jak piłki, gumy do ćwiczeń i matami.

Jak urządzić strefę siłową?

Strefa wolnych ciężarów to miejsce w siłowni przyciągnie osoby korzystające z treningu siłowego. Trening siłowy koncentruje się na konkretnych grupach mięśni, które są ćwiczone w seriach ćwiczeń i zawierają określoną liczbę powtórzeń.

Aby optymalnie wyposażyć strefę wolnych ciężarów, należy zainwestować w sprzęt siłowy taki jak: ławki i półwolnie, atlasy, suwnice i bramy do ćwiczeń. Z mniejszych elementów przydadzą się hantle, kettle, dyski olimpijskie i talerze o zróżnicowanej wadze w zależności od poziomu zaawansowania i możliwości osoby ćwiczącej.

Jak zachować porządek na siłowni?

Wyposażając klub fitness w różnego rodzaju akcesoria do fitnessu, jogi lub pilatesu albo mniejsze przyrządy (np. hantle), których liczba jest dość duża, kluczowa jest organizacja przestrzeni. Każdy przedmiot, nawet ten najmniejszy, powinien mieć swoje miejsce, w przeciwnym razie od razu będzie bałagan. Gdy użytkownik może łatwo zlokalizować miejsce sprzętu, będzie bardziej skłonny odłożyć go na miejsce. Dlatego zawczasu warto pomyśleć o:

  • stojakach na gryfy, talerze czy hantle,
  • uchwytach na hula-hoop,
  • półkach na piłki,
  • organizerach na skakanki.

Uporządkowana przestrzeń nie tylko bardziej zachęca do treningu, ale także pozwala lepiej skoncentrować się na wykonywanych ćwiczeniach. Będzie miało to także plus dla obsługi siłowni w postaci mniejszej ilości czasu spędzanego na porządkowaniu przestrzeni. W ten sposób będą mogli być bardziej dostępni dla klientów np. pomagając im w obsłudze sprzętu.

Jak zorganizować salę do zajęć grupowych?

Sale do zajęć grupowych mogą służyć albo do uniwersalnych celów, albo do konkretnych treningów, które wymagają stałego wyposażenia (np. sale pole dance czy sale do arial jogi). Gdy w sali mają się odbywać różne zajęcia sportowe, trzeba zapewnić odpowiednie podłoże, czyli antypoślizgową i gładką powierzchnię. Salę powinno zaopatrzyć się także w lustra, materace i uniwersalne drabinki. Trzeba również sprawdzić akustykę sali tak, aby mieć pewność, że każdy uczestnik zajęć będzie dobrze słyszał prowadzącego.

Organizacja przestrzeni w siłowni jest bardzo ważna. To właśnie wyposażenie siłowni powinno przykuwać uwagę i zachęcać klientów do treningu. Jeżeli nie wiesz, jak zaaranżować siłownię lub potrzebujesz konsultacji dotyczącej wyposażenia, skontaktuj się z nami!

Aktualności

Masz pytania?

Jeśli masz pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania szybko i wyczerpująco.

Proszę prawidłowo wypełnić formularz.

Dziękujemy za zgłoszenie.

Imię i nazwisko
Telefon
Adres email
Województwo
Wiadomość


Wyślij