Prowadzenie siłowni - gdzie szukać oszczędności?

29.01.2021

Prowadzenie każdego biznesu ma na celu przede wszystkim generowanie zysku. Jednak, aby to zrobić, należy przekroczyć punkt BEP, czyli próg rentowności. Próg rentowności to punkt gdzie wydatki równają się przychodom. Jednak dla doświadczonych i wieloletnich managerów siłowni próg rentowności to tylko jeden z czynników, które biorą biorą pod uwagę w swoim planie finansowym, podobnie jak przychody, koszty, zysk, marża. W dzisiejszych czasach zarządzający siłowniami poszukują  przede wszystkim oszczędności. Jednak optymalizacja kosztów prowadzenia działalności nie ogranicza się jedynie do wydatków na wyposażenie siłowni czy wysokość wynagrodzenia pracowników. Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę właściciele siłowni?

Jakie są najważniejsze koszty związane z prowadzeniem siłowni?

Jako producent oferujący wyposażenie siłowni codziennie prowadzimy rozmowy z przedsiębiorcami, managerami czy pracownikami siłowni. Wiemy, że prowadzenie siłowni generuje wiele różnych kosztów. Są to np. pensje pracowników, zakup wyposażenia siłowni, serwisu sprzętu do siłowni itp. W świecie finansów podstawowymi kategoriami kosztów są stałe oraz zmienne. Koszty stałe to koszty, które mają niezmienną wartość niezależnie od ilości sprzedanych wejść na siłownię i innych produktów. Koszty stałe ponosi się także w chwili, gdy siłownia nie zarabia i nie ma klientów. 

Do kosztów stałych można zaliczyć:

 • koszty zatrudnienia personelu (bez premii i dodatków),
 • wynajem lokalu
 • podatki
 • koszt amortyzacji sprzętu do siłowni, sprzętu RTV/AGD itp.
 • kredyty
 • pożyczki
 • leasing

Z kolei koszty zmienne to wszystkie nieregularne wydatki o zmiennej wartości, które zależą od liczby sprzedanych karnetów i innych produktów sprzedawanych w siłowni.

Do kosztów zmiennych siłowni można zaliczyć:

 • rachunki (prąd, ogrzewanie, woda)
 • koszty marketingu
 • koszty naprawy wyposażenia siłowni
 • premie i dodatki do pensji pracowników

Po zidentyfikowaniu właściwych dla siłowni kosztów stałych i zmiennych można przejść do kolejnego etapu i przeprowadzić analizę kosztów. Celem takiej analizy jest wskazanie obszarów, które wymagają optymalizacji kosztów. Zwykle optymalizuje się koszty zmienne. Jednak, aby zoptymalizować koszty stałe, należałoby renegocjować warunki umów np. z bankiem czy właścicielem wynajmowanego lokalu. To są zwykle kwestie bardzo indywidualnie.

Jak zaoszczędzić na kosztach zmiennych w siłowni?

Dokładne mierzenie i analizowanie wydatków

Śledzenie wydatków jest jednym z podstawowych narzędzi, dzięki któremu można kontrolować wydatki, a także na podstawie regularnej analizy odnaleźć obszary, które generują zbyt duże wydatki. W ten sposób można znaleźć wiele prawidłowości w kosztach oraz gdy zbierze się wystarczająca ilość danych prognozować przyszłe wydatki.

Zużycie prądu

W siłowni znajduje się masa sprzętu, który generuje zużycie energii elektrycznej. Są to elementy wyposażenia siłowni m.in. sprzęt fitness, komputery, telewizory, sprzęt grający, oświetlenie, klimatyzacja i wiele innych urządzeń. Właśnie dlatego przy wymianie urządzeń na nowe należy pamiętać o tym, aby zużywały możliwie jak najmniej prądu.

Sprzęt do siłowni SportsArt Fitness przechodzi automatycznie w stan uśpienia w momencie, gdy nie jest używany. Co więcej, urządzenia ECO-POWR™ za pomocą specjalnych konwerterów są w stanie zmienić siłę osoby ćwiczącej (energię kinetyczną) w energię elektryczną.

Maksymalizacja wykorzystania przepustowości siłowni

Każda siłownia ma określoną powierzchnię, na której może ćwiczyć określona (maksymalna) liczba osób. Te ograniczenia definiują przepustowość siłowni, która jest  indywidualna dla każdego obiektu. 

Gdy znamy już przepustowość siłowni, możemy określić, czy liczba najpopularniejszych urządzeń fitness wystarczy, aby zapewnić ćwiczącym wykonanie wartościowego i bezpiecznego treningu. 

Oszczędzanie a zarabianie

Należy pamiętać, że szukanie optymalizacja kosztów jest niezmiernie ważna, jednak równie ważne jest generowanie przychodów. Dlatego należy na jednym i drugim obszarze skupiać się w równym stopniu.

Aktualności

Masz pytania?

Jeśli masz pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania szybko i wyczerpująco.

Proszę prawidłowo wypełnić formularz.

Dziękujemy za zgłoszenie.

Imię i nazwisko
Telefon
Adres email
Województwo
Wiadomość


Wyślij