Jaką powierzchnię powinien mieć klub fitness?

04.07.2024

Otwarcie własnego klubu fitness to marzenie wielu przedsiębiorców. Jednak jednym z najważniejszych aspektów, które należy uwzględnić podczas planowania, jest odpowiednie zaplanowanie powierzchni klubu. Dobrze zaprojektowany klub fitness nie tylko przyciągnie więcej klientów, ale także zoptymalizuje koszty operacyjne i maksymalizuje zyski. SportsArt, jako renomowany producent sprzętu na siłownię, oferuje kompleksową pomoc w otwarciu klubu fitness od A do Z. W tym artykule omówimy, jaką powierzchnię powinien mieć klub fitness w zależności od jego modelu biznesowego oraz jakie strefy powinny się w nim znaleźć.

Rodzaje klubów fitness

Powierzchnia klubu fitness zależy w dużej mierze od modelu biznesowego, który chcemy zrealizować. Istnieje kilka głównych typów klubów fitness, z których każdy ma swoje specyficzne wymagania co do powierzchni:

  • Low-Cost/Budget: Kluby niskokosztowe zazwyczaj operują na dużych powierzchniach, aby pomieścić dużą liczbę członków i zapewnić najniższą cenę karnetu. Duża przestrzeń pozwala na większy przepływ ludzi, szczególnie w godzinach szczytu.
  • Butik: Kluby butikowe oferują swoim członkom dodatkowe usługi na wysokim poziomie. Ze względu na wyższą cenę członkostwa, takie kluby nie potrzebują dużej liczby członków, a tym samym mogą operować na mniejszych powierzchniach.
  • Premium: Kluby premium łączą elementy klubów butikowych i low-cost, oferując zarówno szeroką gamę usług, jak i duże powierzchnie treningowe, aby zaspokoić potrzeby zróżnicowanej klienteli.

Podział powierzchni użytkowej klubu

Jednym z kluczowych aspektów planowania klubu fitness jest podział powierzchni na strefy dochodowe i kosztowe.

  • Powierzchnia dochodowa: To ta część klubu, dla której zapisują się klubowicze. Obejmuje ona sale ćwiczeń, sale do zajęć grupowych, sale kardio i inne strefy, gdzie odbywają się aktywności generujące przychód. Powierzchnia dochodowa powinna być jak największa, aby zapewnić dużą przepustowość w godzinach szczytu.
  • Powierzchnia kosztowa: To część klubu, która jest nieodzowna, ale nie przysparza dodatkowych dochodów. Obejmuje ona korytarze, toalety, szatnie i inne pomieszczenia pomocnicze. Ważne jest, aby powierzchnia kosztowa była optymalnie zaplanowana, minimalizując zajmowaną przestrzeń przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu dla użytkowników.

Przykładowy podział powierzchni w nowym klubie fitness

Na przestrzeni ostatnich 30 lat popularność poszczególnych stref w klubach fitness zmieniała się kilkakrotnie. W latach 90. i na początku XXI wieku dominowały zajęcia grupowe, takie jak aerobik, step czy pump. W tamtych czasach kluby fitness często miały nawet dwie duże sale do aerobiku, a cały klub miał około 600 m².

Około 2009 roku na popularności zyskały urządzenia kardio, co spowodowało zwiększenie powierzchni przeznaczonej na tę strefę. W godzinach szczytu wszystkie urządzenia były zazwyczaj zajęte, mimo że przez większość dnia pozostawały puste.

Obecnie najbardziej popularną formą treningu jest trening funkcjonalny, który wymaga dużych powierzchni na sprzęt na siłownie. W związku z tym nowoczesne kluby zmniejszają strefy maszyn siłowych i kardio, aby zapewnić więcej miejsca na trening funkcjonalny.

Przykładowy podział powierzchni dla nowego klubu fitness o powierzchni dochodowej około 500 m² może wyglądać następująco:

  • Sala funkcjonalna i do treningu personalnego: 120 m²
  • Trening funkcjonalny: 100 m²
  • Kardio: 100 m²
  • Wolne i półwolne ciężary: 120 m²
  • Maszyny stosowe: 60 m²

Odpowiedni podział przestrzeni zapewnia nie tylko komfort dla użytkowników, ale także optymalizuje zyski klubu. Dzięki starannemu planowaniu można stworzyć klub fitness, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Powierzchnia szatni

Wielkość szatni w klubie fitness powinna być dostosowana do wielkości klubu oraz oferowanych usług. Kluby, które nie posiadają sali do zajęć grupowych, mogą zredukować powierzchnię szatni, szczególnie damskiej, która zazwyczaj jest większa ze względu na specyficzne potrzeby.

Na przykład, jeżeli klub posiada salę do zajęć grupowych o powierzchni około 100 m², gdzie jednocześnie ćwiczy 30 osób, szatnia musi pomieścić przynajmniej 60 szafek. Wynika to z faktu, że po zakończeniu jednych zajęć kolejne 30 osób musi się przebrać przed rozpoczęciem następnych. W przeciwnym razie klub będzie narażony na zatory i niezadowolenie klientów.

W przypadku klubów o większej liczbie użytkowników i różnorodnych usługach, wielkość szatni musi być proporcjonalnie większa. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ilość szafek, przestrzeni do przebierania się oraz komfortowe warunki dla wszystkich użytkowników.

Popularność poszczególnych stref w klubie

Na przestrzeni lat popularność różnych stref w klubach fitness ulegała zmianom. W latach 90. i na początku XXI wieku dominowały zajęcia grupowe takie jak aerobik, step czy pump. W tamtym okresie kluby często posiadały dwie sale do aerobiku, każda o powierzchni 120 m², przy całkowitej powierzchni klubu wynoszącej 600 m².

Około 2009 roku na popularności zyskały urządzenia kardio. Kluby zaczęły zwiększać powierzchnię przeznaczoną na tę strefę, aby zapewnić dostępność urządzeń w godzinach szczytu. Mimo że większość dnia urządzenia stały puste, w godzinach od 16:00 do 20:00 były one intensywnie używane.

Obecnie najpopularniejszą formą treningu jest trening funkcjonalny. Wymaga on dużej powierzchni, co skłania kluby do redukowania stref z maszynami na siłowni na rzecz większej przestrzeni dla treningu funkcjonalnego.

Twój klucz do efektywnego klubu

Planowanie powierzchni klubu fitness to kluczowy element sukcesu. Właściwie zaprojektowana przestrzeń zapewnia komfort dla użytkowników, optymalizuje koszty operacyjne i maksymalizuje zyski. Kluczowe jest dostosowanie powierzchni do modelu biznesowego klubu oraz aktualnych trendów w fitnessie.

SportsArt, jako producent sprzętu fitness, oferuje kompleksową pomoc w planowaniu i realizacji projektu klubu fitness. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i innowacyjnym rozwiązaniom, SportsArt wspiera przedsiębiorców w tworzeniu nowoczesnych i efektywnych przestrzeni treningowych.

Aktualności

Masz pytania?

Jeśli masz pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania szybko i wyczerpująco.

Proszę prawidłowo wypełnić formularz.

Dziękujemy za zgłoszenie.

Imię i nazwisko
Telefon
Adres email
Województwo
Wiadomość


Wyślij