Jakie normy bezpieczeństwa musi spełniać siłownia?

14.06.2021

Normy to ważne dokumenty, które mają za zadanie określić standardy dotyczące technologii, produkcji czy usług. Normy obejmują także branżę fitness. Co można w nich znaleźć i jak się w nich połapać?

Dlaczego normy dotyczące sprzętu sportowego są takie ważne?

Dzięki przestrzeganiu norm dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników, którzy będą korzystać ze sprzętu fitness w siłowni. Zapobiega to dostarczaniu na rynek produktów niskiej jakości, bez atestów i zabezpieczeń.

Normy podlegają aktualizacji, dzięki czemu mogą coraz bardziej szczegółowo określać dobre praktyki w tworzeniu siłowni. Tworzeniem norm zajmuje się m.in. Komitet Techniczny 2 ds. Sportu i Rekreacji. Jego ustalenia dotyczą sprzętu sportowego i rekreacyjnego, nawierzchni terenów sportowych, urządzeń widowiskowych, wyposażenia placów zabaw oraz wielu innych.

Jakie normy w siłowni należy wziąć pod uwagę?

Główną normą dotyczącą sprzętu fitness jest norma PN-EN ISO 20957-1:2014-02, w której zawarto informacje dotyczące urządzeń, które nie są przemieszczane w czasie użytkowania i są przymocowane do podłoża, ściany, sufitu bądź innej konstrukcji treningowej. Jest to pierwsza, ogólna część zawierająca wymagania oraz metody badań. Ta norma doczekała się swojego uzupełnienia w postaci normy PN-EN 957-1:2006.

Szczegółowe informacje dotyczące stacjonarnego sprzętu treningowego zostały zawarte w poniższych normach:

  1. PN-EN 957-2:2005 dotyczy stacjonarnego sprzętu do treningu siłowego.
  2. PN-EN 957-4:2007+A1:2010 omawia szczegółowo problematykę ław do ćwiczeń siłowych.
  3. PN-EN 957-5:2011 skupia się na stacjonarnych rowerach treningowych oraz sprzęcie do treningu górnych partii ciała z wykorzystaniem korb.
  4. PN-EN 957-10:2006 również porusza temat rowerów treningowych z koncentracją na rowerach ze stałym kołem albo bez wolnego biegu.
  5. PN-EN 957-7:2002 opisuje trenażery wioślarskie (wioślarze).
  6. PN-EN 957-8:2002 porusza temat pedałowych symulatorów chodu, wchodzenia po schodach i wspinania się.
  7. PN-EN 957-9:2005 dotyczy trenażerów eliptycznych np. orbitreków

Siłownie zewnętrzne również mają własną normę- PN-EN 16630:2015-06. Można się z niej dowiedzieć, jakie warunki bezpieczeństwa powinno spełniać wyposażenie siłowni plenerowych, które są  zainstalowane na stałe. Poruszane są też metody badań, które należy przeprowadzić. 

Tematyka norm jest niekiedy zawiłą i wymagającą lekturą, jednak mimo tego należy się z nimi zapoznać, aby mieć pewność, że siłownia i wszystkie znajdujące się w niej sprzęty, są przyjazne użytkownikom.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru sprzętu fitness i projektowania siłowni? Sprawdź doradztwo SportsArt Fitness.

Aktualności

Masz pytania?

Jeśli masz pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania szybko i wyczerpująco.

Proszę prawidłowo wypełnić formularz.

Dziękujemy za zgłoszenie.

Imię i nazwisko
Telefon
Adres email
Województwo
Wiadomość


Wyślij